Nyt fra SSI's Infektionsberedskab uge 13-2025

Udvalgte aktuelle emner fra det danske infektionsberedskab

  • Influenzatilfælde og -indlæggelser på retur
  • Mund- og klovesyge i Ungarn og Slovakiet
  • Stigende antal tilfælde med mæslinger i Europa
 

Influenzatilfælde- og indlæggelser på retur

Efter en lang influenzasæson ses der et tydeligt fald i antal tilfælde og indlæggelser med influenza i de seneste uger. Der er dog fortsat mange syge.

Læs om:

Mund- og klovesyge i Ungarn og Slovakiet

Mund- og klovesyge er en meget smitsom virussygdom, der kan ramme klovdyr, både husdyr - kvæg, grise, får og geder, men også vilde dyr. I januar 2025 blev der bekræftet udbrud af mund- og klovesyge i tre vandbøfler i Tyskland. I starten af marts er der nu konstateret mund- og klovesyge i en malkekvægsbesætning i Ungarn og i besætninger i Slovakiet. Mund- og klovesyge er ikke farlig for mennesker, men mennesker kan bringe smitten videre til andre dyr, både ved direkte og indirekte kontakt. Ifølge den seneste risikovurdering fra Fødevarestyrelsen er sandsynligheden for, at smitten spreder sig til Danmark lav.

Læs om:

Stigende antal tilfælde med mæslinger i Europa

Ifølge Det Europæiske Center for Sygdomskontrol og Forebyggelse (ECDC) har der i 2024 været en væsentlig stigning i tilfælde med mæslinger sammenlignet med året før. ECDC vurderer, at antal tilfælde sandsynligvis vil stige i løbet af foråret 2025, og opfordrer voksne og forældre til at tjekke egne og børns vaccinationsstatus. I Danmark er vaccinedækningen af mæslinger høj, og ikke-immune voksne kan gratis blive vaccineret med MFR-vaccine. 

Læs om: